Aktualizacja regulaminu
Regulamin Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku§ 1. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 628)
2) Regulaminie wyborów do organów izb – należy przez to rozumieć Regulamin wyborów do organówizby oraz trybu odwoływania ich członków przyjęty przez Krajowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych
3) okręgowym zjeździe – należy przez to rozumieć okręgowy zjazd pielęgniarek i położnych, organokręgo- wej izby pielęgniarek i położnych w Gdańsku
4) okręgowej radzie – należy przez to rozumieć okręgową radę pielęgniarek i położnych, organ okręgowej izby pielęgniarek i położnych w Gdańsku
5) okręgowej komisji rewizyjnej – należy przez to rozumieć okręgową komisję rewizyjną, organokręgowej izby pielęgniarek i położnych w Gdańsku
6) okręgowym sądzie – należy przez to rozumieć okręgowy sąd pielęgniarek i położnych, organ okręgowej izby pielęgniarek i położnych w Gdańsku
7) okręgowym rzeczniku – należy przez to rozumieć okręgowego rzecznika odpowiedzialnościzawodowej, organ okręgowej izby pielęgniarek i położnych w Gdańsku
8) okręgowej izbie – należy przez to rozumieć okręgową izbę pielęgniarek i położnych w Gdańsku
9) Naczelnej Radzie – należy przez to rozumieć Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych, organ Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
§ 2.
1. W skład okręgowej rady wchodzą: przewodniczący i członkowie okręgowej rady wybrani przez okręgowy zjazd.
2. Kadencja okręgowej rady trwa 4 lata.
3. Okręgowa rada działa do dnia pierwszego posiedzenia nowo wybranej okręgowej rady. Przewodniczącyokrę- gowej rady wykonuje swoją funkcję od dnia wyboru.
§ 3. Pierwsze posiedzenie nowo wybranej okręgowej rady zwołuje przewodniczący okręgowej rady w ciągu 30dni od dnia zakończenia okręgowego zjazdu.
§ 4.
1. Na pierwszym posiedzeniu okręgowa rada wybiera prezydium okręgowej rady.
2. Prezydium okręgowej rady stanowią: przewodniczący, wiceprzewodniczący, sekretarz i skarbnik okręgo-wej rady oraz członkowie prezydium. Liczbę członków prezydium i liczbę wiceprzewodniczących ustala na pierwszym posiedzeniu okręgowa rada, która może ponadto ustalić zasady podziału ilość miejsc wprezydium i funkcji wiceprzewodniczących z uwagi na wykonywany zawód (pielęgniarka, położna). Ustalenia te mogą być zmieniane w czasie trwania kadencji.
2. Prezydium okręgowej rady stanowią: przewodniczący, wiceprzewodniczący, sekretarz i skarbnik okręgo-wej rady oraz członkowie prezydium. Liczbę członków prezydium i liczbę wiceprzewodniczących ustala na pierwszym posiedzeniu okręgowa rada, która może ponadto ustalić zasady podziału ilość miejsc wprezydium i funkcji wiceprzewodniczących z uwagi na wykonywany zawód (pielęgniarka, położna). Ustalenia te mogą być zmieniane w czasie trwania kadencji.
§ 5.
1. Wybór prezydium okręgowej rady dokonywany jest poprzez odrębne wybory spośród jej członków:wiceprze- wodniczących, sekretarza i skarbnika okręgowej rady oraz członków prezydium. W przypadku,gdy określone zostaną zasady podziału ilości miejsc w prezydium lub funkcji wiceprzewodniczących zuwagi na wykonywany zawód, wybory na te stanowiska dokonywane są oddzielnie spośród kandydatówwykonujących dany zawód.
2. Do wyborów prezydium okręgowej rady stosuje się odpowiednio przepisy Rozdziałów I i III Regulaminu wyborów do organów izb.
3. Bierne prawo wyborcze w wyborach na funkcje: wiceprzewodniczącego, skarbnika i sekretarza okręgowej rady nie przysługuje osobie, która pełniła daną funkcję przez 2 następujące po sobie kadencje poprzedzające kadencję, na która ma być przeprowadzany wybór. Pełnienie danej funkcji przez conajmniej 24 miesiące w danej kadencji przyjmuje się za pełnienie jej przez pełną kadencję.
4. Członek prezydium traci swoją funkcję wskutek odwołania przez okręgową radę albo rezygnacji. Ustanie funkcji przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, sekretarza albo skarbnika okręgowej rady oznaczaustanie członkostwa w prezydium.
5. Do odwołania osoby powołanej w skład prezydium okręgowej rady stosuje się odpowiednio przepisydotyczą- ce wyboru prezydium. Okręgowa rada stwierdza odwołanie członka prezydium w drodze uchwały.
6. Do złożenia wniosku o odwołanie osoby powołanej w skład prezydium okręgowej rady uprawnionychjest co najmniej ½ członków okręgowej rady. W głosowaniu nad odwołaniem osoby powołanej w skład prezydium okręgowej rady wymagana jest zwykła większość głosów członków rady.
7. W przypadku ustania członkostwa w prezydium okręgowej rady zarządza się wybory uzupełniające.Wybory uzupełniające nie są zarządzane, a wybory zarządzone nie są przeprowadzane, jeżeli okręgowarada podejmie uprzednio uchwałę zmieniającą liczbę członków prezydium w ten sposób, iż dokonywanie wyborów uzupeł- niających stanie się bezprzedmiotowe.
§ 6.
1. Okręgowa rada odbywa swoje posiedzenia w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na 3 miesiące.
2. Okręgowa rada zwoływana jest przez przewodniczącego okręgowej rady.
3. Okręgowa rada powinna być zwołana w określonym terminie w terminie 14 dni na wniosek jej prezydium, danego organu okręgowej izby: okręgowej komisji rewizyjnej, okręgowego sądu, okręgowego rzecznika od- powiedzialności zawodowej lub ½ liczby członków okręgowej rady.
4. Posiedzenia okręgowej rady mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewa- nia się na odległość z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego zapewniającego conajmniej: dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących wposiedzeniu, swobodne wypowiada- nie się i oddawanie głosu w sprawach objętych porządkiem obrad,bezpieczeństwo komunikacji elektronicznej oraz uniemożliwienie udziału w posiedzeniu osobom nieuprawnionym
§ 7.
1. Członkowie okręgowej rady powinni zostać powiadomieni o terminie, miejscu i porządku obrad okręgowej rady, a członkowie prezydium okręgowej rady – o terminie, miejscu i porządku obrad prezydium okręgo- wej rady, odpowiednio w terminie nie krótszym niż 7 dni przed terminem posiedzenia okręgowej rady i nie krótszym niż 7 dni przed terminem posiedzenia prezydium okręgowej rady. Zawiadomienie przesyłane jest w formie elektronicznej.
2. O terminach obrad okręgowej rady, a także prezydium okręgowej rady zawiadamia się równieżprzewodniczą- cego okręgowej komisji rewizyjnej, przewodniczącego okręgowego sądu orazokręgowego rzecznika, którzy mogą wziąć udział w obradach z głosem doradczym.
2. O terminach obrad okręgowej rady, a także prezydium okręgowej rady zawiadamia się równieżprzewodniczą- cego okręgowej komisji rewizyjnej, przewodniczącego okręgowego sądu orazokręgowego rzecznika, którzy mogą wziąć udział w obradach z głosem doradczym.
§ 8.
1. W sprawach wynikających z przepisów prawa okręgowa rada podejmuje uchwały w sprawach istotnych dla wykonywania zawodu pielęgniarki i położnej, w tym w sprawie obrony godności zawodowej iochrony zawo- dów pielęgniarki i położnej oraz w sprawach dotyczących stanu zdrowia społeczeństwa, polityki zdrowotnej państwa oraz organizacji ochrony zdrowia, a także edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.
2. Okręgowa rada jest władna do podejmowania uchwał, w tym dokonania wyborów w trybie Regulaminu wy- borów do organów izb przy obecności co najmniej połowy jej członków.
3. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy jej członków.
4. Uchwały
1) w sprawie wyboru wiceprzewodniczącego, sekretarza i skarbnika okręgowej rady
2) reprezentowania okręgowej izby przez osoby pełniące funkcję w jej organach,– przewodniczący okręgowej rady przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w terminie 21 dni od dnia ich podjęcia.
5. Przewodniczący okręgowej rady przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia na jego żądanie, wter- minie 14 dni od jego otrzymania, uchwałę, o której mowa w ust. 4, jeżeli nie została ona nadesłana w trybie określonym w tym przepisie, a także inną uchwałę okręgowej rady, w celu umożliwienia realizacji przez mi- nistra określonego w ustawie uprawnienia do zaskarżenia uchwał do Sądu Najwyższego.
6. Okręgowa rada podejmuje uchwałę w określonej sprawie należącej do zakresu jej działania w terminie 3mie- sięcy od dnia doręczenia stosownej uchwały Naczelnej Rady.
7. Uchwałę okręgowej rady podpisuje przewodniczący lub wiceprzewodniczący okręgowej rady oraz członek okręgowej rady, a uchwały w sprawach finansowych – przewodniczący lub wiceprzewodniczący okręgowej rady oraz skarbnik okręgowej rady. W przypadku, gdy złożenie przezskarbnika podpisu pod uchwałą w spra- wach finansowych jest niemożliwe z przyczyn niemożliwych dousunięcia lub których usunięcie jest znacząco utrudnione, uchwałę może podpisać inny członek prezydium okręgowej rady.
8. Procedurę podejmowania przez okręgową radę uchwał w trybie Regulaminu wyborów do organów izbszcze- gółowo reguluje ten Regulamin.
§ 9.
1. Obrady okręgowej rady przebiegają według przyjętego porządku obrad, do którego każdy członek radymoże zaproponować zmiany przed jego przyjęciem.
2. Głosowania, w tym głosowania jawne, tajne i imienne, mogą być przyprowadzane przy użyciu urządzeń doelek- tronicznego liczenia głosów (głosowanie elektroniczne). System używany do głosowania elektronicznego musi zapewniać możliwość przeprowadzenia głosowania tajnego lub imiennego przyzachowaniu jego charakteru.
§ 10.
1. W przypadku, gdy okręgowa rada działa w trybie Regulaminu wyborów do organów izb, powołuje komisję wyborczą, która przyjmuje zgłoszenia kandydatur i w kolejności alfabetycznej sporządza listy kandydatów oraz komisję skrutacyjną, która przeprowadza wybory.
2. Członkowie komisji skrutacyjnej nie mogą kandydować w wyborach przeprowadzanych w czasie obrad okręgowej rady.
§ 11.
1. Głosowanie we wszystkich sprawach przeprowadza się jawnie z zastrzeżeniem ust. 2.2. Okręgowa rada może uchwalić tajność głosowania albo głosowanie imienne.
§ 12. 1. W razie, gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, okręgowa rada może dokonać reasumpcji głosowania.
§ 12. 1. W razie, gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, okręgowa rada może dokonać reasumpcji głosowania.
2. Wniosek o reasumpcję głosowania w danej sprawie może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, naktórym odbyło się głosowanie.
3. Reasumpcja głosowania w danej sprawie może być przeprowadzona tylko jeden raz.
4. Reasumpcji głosowania nie podlegają wyniki głosowania imiennego i tajnego.
5. Do złożenia wniosku o reasumpcję głosowania konieczna jest co najmniej ½ członków okręgowej rady.
§ 13.
1. Z obrad okręgowej rady sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący obrad i sekretarz lub zastę- pujący go członek prezydium okręgowej rady oraz protokolant, jeżeli został wyznaczony.
2. Protokół sporządza się w terminie 21 dni od daty zakończenia obrad. Protokół po jego sporządzeniupozostaje do wglądu dla członków okręgowej rady w biurze okręgowej izby.
3. Protokół przyjmuje okręgowa rada na następnym posiedzeniu.
4. Sporządzony protokół wraz z kopiami uchwał podjętych w czasie obrad powinien zostać udostępniony Na- czelnej Radzie na jej wniosek w terminie 7 dni od dnia złożenia takiego wniosku.
§ 14.
1. Prezydium okręgowej rady działa w imieniu okręgowej rady w sprawach określonych jej uchwałą.
2. Posiedzenia prezydium okręgowej rady odbywają się w miarę potrzeby, jednak nie rzadziej niż 1 raz w miesiącu.
3. Prezydium okręgowej rady powinno być zwołane w ciągu 7 dni na wniosek danego organu okręgowej izby: okręgowej komisji rewizyjnej, okręgowego sądu, okręgowego rzecznika odpowiedzialnościzawodowej lub ½ liczby członków okręgowej rady.
4. Posiedzenia prezydium okręgowej rady zwołuje przewodniczący okręgowej rady
5. Prezydium rady obraduje według przyjętego porządku obrad, do którego każdy członek rady może zapropo- nować zmiany przed jego przyjęciem.
6. Postanowienia określone w § 8, § 11, § 12 ust. 1-4 i § 13 niniejszego Regulaminu mają zastosowanie do pre- zydium okręgowej rady.
7. Posiedzenia prezydium okręgowej rady mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków bezpośredniego po- rozumiewania się na odległość z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego zapewniającego conajmniej: dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących wposiedzeniu, swobodne wypowiadanie się i oddawanie głosu w sprawach objętych porządkiem obrad, bezpieczeństwo komunika- cji elektronicznej oraz uniemożliwienie udziału w posiedzeniu osobom nieuprawnionym. W ten sam sposób mogą być podejmowane uchwały i inne akty pomiędzy posiedzeniami prezydium.
§ 15. Przewodniczący okręgowej rady w szczególności
1) reprezentuje okręgową izbę
2) reprezentuje okręgową radę
3) kieruje pracami okręgowej rady i odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie
4) przedstawia okręgowemu zjazdowi sprawozdania z działalności okręgowej rady.
§ 16.
1. Wiceprzewodniczący okręgowej rady jest zastępcą przewodniczącego okręgowej rady w ustalonym przez okręgową radę zakresie.
2. Na okres swojej nieobecności przewodniczący okręgowej rady wyznacza, który z wiceprzewodniczących będzie go zastępował.
2. Na okres swojej nieobecności przewodniczący okręgowej rady wyznacza, który z wiceprzewodniczących będzie go zastępował.
3. W przypadku, gdy wyznaczenie zastępcy przez przewodniczącego okręgowej rady jest niemożliwe albo nie zostało ono dokonane, a jest to konieczne dla prawidłowego funkcjonowania okręgowej izby lub okręgowej rady, prezydium okręgowej rady wyznacza, który z wiceprzewodniczących będzie zastępowałprzewodniczą- cego do czasu ustania podstaw wyznaczenia zastępcy w trybie niniejszego ustępu. Posiedzenie prezydium okręgowej rady w tym celu może zostać zwołane przez wiceprzewodniczącego na wniosek co najmniej 3 członków prezydium.
4. Do składania oświadczeń woli w zakresie spraw majątkowych i zaciągania zobowiązań finansowych wimie- niu okręgowej izby wymagane jest współdziałanie przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego okręgowej rady oraz skarbnika albo sekretarza okręgowej rady.
§ 17.
1. Sekretarz okręgowej rady nadzoruje wykonanie uchwał okręgowej rady i prezydium okręgowej rady.
2. Do obowiązków sekretarza należy w szczególności
1) sporządzanie protokołów z posiedzeń okręgowej rady i prezydium rady
2) nadzorowanie i czuwanie nad sprawozdawczością okręgowej rady i jej prezydium
3) przygotowanie projektów uchwał okręgowej rady i jej prezydium, z wyłączeniem projektów uchwałzwią- zanych z gospodarką finansową izby
4) przyjmowanie skarg i wniosków.
§ 18.
1. Skarbnik okręgowej rady odpowiada za gospodarkę finansową okręgowej izby, a w szczególności:1) przygotowuje projekty uchwał związanych z gospodarką finansową izby i nadzoruje ich wykonanie
2) przygotowuje projekt budżetu okręgowej izby
3) przygotowuje sprawozdania z wykonania budżetu i przedstawia okręgowemu zjazdowi
4) nadzoruje rachunkowość i sprawozdawczość finansową okręgowej izby
5) monitoruje i egzekwuje opłacanie składek członkowskich
6) zgłasza wnioski o egzekucję wierzytelności lub ich umorzenie
2. Skarbnik w swojej pracy może korzystać z opinii biegłych i rzeczoznawców.
§ 19.
1. Do obowiązków członka okręgowej rady należy w szczególności
1) uczestniczenie w posiedzeniach okręgowej rady
2) uczestniczenie w pracach komisji lub zespołów problemowych
3) realizowanie innych zadań wyznaczonych przez okręgową radę
4) składanie informacji z realizacji zadań powierzonych przez okręgową radę.
2. Członek okręgowej rady bierze udział w posiedzeniach okręgowej rady wyłącznie osobiście.
§ 20.
1. Okręgowa rada realizując swoje zadania powołuje komisje problemowe, określając ich kompetencje oraz zasady działania.
2. Okręgowa rada w zależności od potrzeb może powołać doraźne komisje problemowe oraz stałe lub doraźne zespoły problemowe.
metryczka
Wytworzył: Sekretarz Jolanta Zając (30 października 2024)
Opublikował: Patryk Gruźlewski (5 kwietnia 2023, 21:35:35)
Ostatnia zmiana: Patryk Gruźlewski (6 listopada 2024, 20:38:17)
Zmieniono: Modyfikacja podstawowych informacji
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 512