Aktualizacja regulaminu
REGULAMIN OKRĘGOWEGO RZECZNIKA ODPOWIEDZIALNOŚCIZAWODOWEJ W GDAŃSKU
Przepisy ogólne.
§ 1.
1. Regulamin określa zasady wewnętrznego urzędowania okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.2. Regulamin ma na celu zapewnienie prawidłowego wykonywania zadań przez okręgowego rzecznika odpo- wiedzialności zawodowej i zastępców okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, wynikających ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (t.j. Dz. U. z 2021 r.,poz. 628); zwanej dalej „ustawą o samorządzie”.
§ 2. Ilekroć w Regulaminie jest mowa o
1) ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 628)
2) rzeczniku – należy przez to rozumieć okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej, a także za- stępcę okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej.
§ 3.
1. Kadencja okręgowego rzecznika trwa 4 lata.
2. Wyboru zastępcy okręgowego rzecznika dokonuje się na okres kadencji okręgowego rzecznika.
3. W razie wygaśnięcia mandatu okręgowego rzecznika przed upływem kadencji lub niemożnościsprawowania przez niego funkcji, do czasu wyboru nowego okręgowego rzecznika funkcję tę pełni jedenz zastępców okrę- gowego rzecznika wyznaczony przez Naczelnego Rzecznika.
§ 4.
1. Zadania określone w art. 35 ust. 1 ustawy, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowejwykonuje w szczególności poprzez
1) zapoznawanie się z wpływającymi pismami i rozstrzyganie o sposobie załatwienia opisanych w nich spraw
2) podejmowanie decyzji o wszczęciu i prowadzeniu w I instancji postępowania wyjaśniającego wprzypad- ku uzyskania informacji wskazujących na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego tj. narusze- nia zasad etyki zawodowej lub przepisów dotyczących wykonywaniazawodu przez członków okręgowej
izby, której rzecznik jest organem, a także występowaniu w tych sprawach w charakterze oskarżyciela przed sądem pielęgniarek i położnych
izby, której rzecznik jest organem, a także występowaniu w tych sprawach w charakterze oskarżyciela przed sądem pielęgniarek i położnych
3) przydzielanie spraw zastępcom okręgowego rzecznika oraz czuwanie nad właściwym i terminowym ich załatwianiem
4) prowadzenie, po wyznaczeniu przez Naczelnego Rzecznika, postępowania w sprawach odpowiedzialno- ści zawodowej członków organów izb wymienionych w art. 7 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy
5) występowanie z wnioskami o przedłużenie czasu trwania postępowania wyjaśniającego, w zakresieokre- ślonym w art. 53 ust. 2 i 3 ustawy
6) zarządzanie wypłaty należności świadkom, biegłym, tłumaczom, rzecznikom
7) powoływanie biegłego, określanie zakresu opinii oraz terminu jej opracowania
8) udzielanie zgody na udostępnienie do wglądu akt, wydanie odpisów oraz kserokopii
9) prowadzeniu działalności prewencyjnej ze szczególnym uwzględnieniem upowszechniania zasad etyki zawodowej, przepisów i reguł wykonywania zawodu, praw pacjenta oraz promowaniawłaściwych postaw i zachowań zawodowych
10) wyznaczanie zastępcom okręgowego rzecznika zadań wynikających z prowadzeniem postępowań,współ- pracy z Naczelnym Rzecznikiem i innymi rzecznikami okręgowymi, oraz organizacji szkoleń
11) nadzorowanie pracy biura rzecznika
12) wykonywaniu innych czynności związanych z pełnieniem swej funkcji.
2. Realizując zadania, o których mowa w ust.1, okręgowy rzecznik działa osobiście oraz za pośrednictwem za- stępców.
3. Okręgowy rzecznik może zastrzec realizację niektórych czynności wymienionych w ust. 1 do swojejwyłącz- nej kompetencji.
4. Rzecznik jest odpowiedzialny za prawidłowość, terminowość, rzetelność oraz wnikliwość wykonywanych czynności, a także za treść i formę postanowień oraz innych pism sporządzanych w tokupostępowania wyja- śniającego.5. W zakresie, o którym mowa w ust. 4 rzecznik okręgowy sprawuje nadzór nad czynnościamipodejmowanymi przez zastępców rzecznika okręgowego, poprzez zapoznawanie się z aktami postępowań w sprawach powie- rzonych do prowadzenia zastępcom rzecznika okręgowego, kontrolę przebiegu czynności i w razie potrzeby wydawanie poleceń, co do kierunków postępowania.
§ 5. Siedzibą okręgowego rzecznika jest siedziba okręgowej izby pielęgniarek i położnych, której rzecznik jest or- ganem.
§ 6. Okręgowy rzecznik odpowiada za prawidłowe i terminowe wykonywanie czynności należących do jego kompe- tencji, a także za treść i formę sporządzanych w związku z tym dokumentów oraz rzetelność informacji udzielo- nych pisemnie lub ustnie.
§ 7.
1. Czynności realizowane przez okręgowego rzecznika, w ramach wykonywanych zadań podlegają dokumentowaniu.
2. Każdy dokument powinien zawierać oznaczenie organu, określenie daty i miejsca sporządzenia, treść,podpis ze wskazaniem imienia i nazwiska oraz pełnionej funkcji osoby sporządzającej, a w przypadkachprzewidzia- nych w przepisach dotyczących postępowania wyjaśniającego również uzasadnienie.
§ 8.
1. Nie rzadziej niż dwa razy w miesiącu, w oznaczonych dniach i godzinach rzecznik, pełni dyżur.
2. Dyżur jest pełniony w siedzibie okręgowego rzecznika w godzinach pracy Biura okręgowej izbypielęgniarek i położnych. Czas trwania dyżuru określa okręgowy rzecznik.
2. Dyżur jest pełniony w siedzibie okręgowego rzecznika w godzinach pracy Biura okręgowej izbypielęgniarek i położnych. Czas trwania dyżuru określa okręgowy rzecznik.
3. Informację dotyczącą czasu i miejsca dyżurów rzecznika umieszcza się w siedzibie okręgowej izbypielęgnia- rek i położnych, oraz podaje do publicznej wiadomości poprzez umieszczenie na stronieinternetowej okręgo- wej izby pielęgniarek i położnych.
§ 9.
1. Przebieg każdego dyżuru dokumentuje się wpisem w Rejestrze dyżurów.
2. Wpis do rejestru powinien zawierać
1) imię i nazwisko osoby pełniącej dyżur
2) datę dyżuru
3) zwięzły opis spraw zgłoszonych podczas dyżuru
4) rodzaj i zakres podjętych lub zamierzonych działań
5) podpis osoby pełniącej dyżur. Nadzór nad działalnością rzeczników okręgowych.
§ 10.
1. Nadzór, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy sprawowany przez Naczelnego Rzecznika ma na celu ujednolicenie ocen i zasad postępowania rzeczników w prowadzonych przez nich sprawach,kryteriów polity- ki odwoławczej, a także udziału w rozprawach przed sądami pielęgniarek i położnych.
2. Działalność nadzorcza zmierza do tego, aby czynności podejmowane przez rzeczników realizowane były zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przy uwzględnieniu uprawnień stron oraz respektowaniupraw- nych interesów innych osób, a przy tym sumiennie i terminowo.
3. W ramach sprawowanego nadzoru Naczelny Rzecznik
1) zaznajamia się z działalnością rzeczników, wskazuje w tym zakresie występujące nieprawidłowości oraz udziela – w razie potrzeby wskazówek i zaleceń
2) na podstawie akt postępowań wyjaśniających dokonuje analizy wybranych spraw
3) zapoznaje się z zamierzeniami rzeczników dotyczącymi kierunków prowadzonego postępowania, w tym terminu realizacji, rodzaju i charakteru planowanych czynności
4) dokonuje oceny
a) organizacji pracy rzeczników okręgowych b) prawidłowości wykonywanych czynności oraz ich terminowości
c) poprawności pod względem formalno-prawnym przygotowanych dokumentów
5) analizuje przypadki nieprawidłowości występujące w działalności rzeczników
6) analizuje dane dotyczące przewinień o charakterze zawodowym
7) kontroluje zabezpieczenie dokumentów przed nieuprawnionym ujawnieniem
8) udziela wyjaśnień i wytycznych w zakresie dotyczącym obowiązujących przepisów oraz metodykiprowa- dzonych postępowań wyjaśniających.
4. W ramach nadzoru, o którym mowa w ust. 1 rzecznik
1) udostępnia akta postępowań wyjaśniających oraz inne dokumenty związane z prowadzonymi sprawami
2) umożliwia wgląd w prowadzone urządzenia ewidencyjne
3) udziela ustnych lub pisemnych informacji oraz wyjaśnień dotyczących
a) kierunków prowadzonego postępowania, w tym terminu realizacji, rodzaju i charakteru planowanych czynności
b) organizacji pracy oraz zabezpieczenia dokumentów przed nieuprawnionym ujawnieniem
c) wykonywanych czynności oraz ich terminowości
d) przygotowanych dokumentów
e) stwierdzonych nieprawidłowości występujących w działalności okręgowego rzecznika
f) danych w zakresie przewinień o charakterze zawodowym.
§ 11.
§ 11.
1. W ramach nadzoru sprawowanego przez Naczelnego Rzecznika dokonuje się wizytacji biura okręgowego rzecznika.
2. Wizytacje przeprowadza się przynajmniej jeden raz w czasie trwania kadencji okręgowego rzecznikaoraz w przypadku uzyskania przez Naczelnego Rzecznika informacji o występowaniu rażącychnieprawidłowości w działaniu rzecznika.
§ 12.
1. Przeprowadzenie wizytacji następuje na podstawie zarządzenia Naczelnego Rzecznika o przeprowadzeniu wizytacji biura okręgowego rzecznika
2. W zarządzeniu wskazuje się termin wizytacji oraz określa skład zespołu wizytującego.
3. W skład zespołu wizytującego oprócz Naczelnego Rzecznika lub zastępcy Naczelnego Rzecznika możewcho- dzić również pracownik Kancelarii Naczelnego Rzecznika.
4. W przypadkach uzasadnionych zawiłością sprawy będącej przedmiotem wizytacji w skład zespołu wizytują- cego mogą wchodzić inni przedstawiciele Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.
§ 13.
1. O terminie wizytacji informuje się pisemnie okręgowego rzecznika, na co najmniej 14 dni przedplanowanym terminem wizytacji.
2. Wizytacja może być przeprowadzona z pominięciem terminu, o którym mowa w ust.
1) za zgodą okręgowego rzecznika
2) gdy powodem wizytacji jest informacja o występowaniu rażących nieprawidłowości w pracyokręgowego rzecznika.
§ 14. Wizytacja obejmuje dokonanie ustaleń w zakresie
1) organizacji funkcjonowania biura okręgowego rzecznika, a w szczególności godzin urzędowania,dostęp- ności dla petentów, warunków lokalowych, wyposażenia biura, stanu zabezpieczeniadokumentów przed nieuprawnionym ujawnieniem oraz przestrzegania zasad ograniczonego dostępudo dokumentacji związa- nej z prowadzeniem postępowań wyjaśniających oraz repertoriów i ewidencji, w tym również dokumen- tacji zawartej na nośnikach elektronicznych
2) prawidłowości funkcjonowania i organizacji obsługi biurowej oraz pomocy prawnej
3) poprawności pod względem formalno-prawnym prowadzonej dokumentacji, a w szczególności urządzeń ewidencyjnych oraz akt postępowań wyjaśniających
4) ilości i charakteru prowadzonych spraw oraz prawidłowości podejmowanych w nich działań
5) działalności prewencyjnej i szkoleniowej okręgowego rzecznika, sposobu planowania zadań i realizacji harmonogramu szkoleń, tematyki, metod i rodzaju planowanej prewencji oraz organizacji ipoziomu pro- wadzenia wewnętrznej działalności szkoleniowej skierowanej do członków organu w celu podniesienia ich kompetencji.
§ 15.
1. Bezpośrednio po przeprowadzeniu wizytacji przewodniczący zespołu wizytującego omawia z okręgowym rzecznikiem ustalenia poczynione w czasie jej prowadzenia.
2. W terminie nie dłuższym niż 14 dni od zakończenia wizytacji sporządza się protokół z przebiegu i ustaleń wizytacji.
3. Protokół powinien zawierać: datę i miejsce wizytacji, wskazanie osób w niej uczestniczących, określenie
wizytowanego organu, przedmiot i ustalenia wizytacji, wnioski i zalecenia pokontrolne ze wskazaniemczasu ich zrealizowania.
wizytowanego organu, przedmiot i ustalenia wizytacji, wnioski i zalecenia pokontrolne ze wskazaniemczasu ich zrealizowania.
§ 16.
1. Okręgowy rzecznik organizuje i przeprowadza szkolenia dla członków samorządu zawodowego z zakresu odpowiedzialności zawodowej.
2. Problematyka szkoleń dotyczy w szczególności
1) kształtowania się, częstotliwości występowania oraz charakteru przewinień z zakresu odpowiedzialności zawodowej pielęgniarek i położnych
2) przyczyn i okoliczności sprzyjających powstawaniu przewinień zawodowych
3) zasad odpowiedzialności zawodowej
4) wykładni przepisów prawa
5) respektowania praw pacjenta
6) promowania właściwych postaw i zachowań zawodowych
7) kwestii dotyczących etyki zawodowej pielęgniarek i położnych.
Biuro okręgowego rzecznika.
§ 17.
1. Zadaniem biura okręgowego rzecznika zwanej dalej „biurem” jest zgodne z przepisami ustawy, kodeksu po- stępowania karnego, administracyjnego, uchwałami samorządu pielęgniarek i położnych oraz innymiprzepi- sami prawa, a także zaleceniami Naczelnego Rzecznika wykonywanie czynności biurowych ipomocniczych.2. Pracownicy biura powinni wykonywać powierzone im zadania terminowo, sumiennie i starannie,wykazywać życzliwość i bezstronność, dbać o kulturę urzędowania, a także przestrzegać zasad postępowania z informa- cjami ustawowo chronionymi.
§ 18. W szczególności do zadań biura należy
1) zapewnienie sprawnej obsługi biurowej, w szczególności w zakresie obiegu wpływających i sporządza- nych w biurze dokumentów procesowych i innych pism oraz ich ewidencjonowanie i rejestrowanie
2) prowadzenie repertoriów, rejestrów i innych niezbędnych urządzeń ewidencyjnych orazwpisywanie w nich aktualnych danych dotyczących biegu spraw i sposobu ich merytorycznego zakończenia
3) prowadzenie korespondencji, sporządzanie projektów pism i dokumentów z zakresu działania rzecznika
4) prowadzenie terminarzy zapewniających podejmowanie przez okręgowego rzecznika decyzjiproceso- wych lub innych czynności w terminach przewidzianych prawem
5) informowanie stron i ich pełnomocników o biegu spraw prowadzonych przez rzecznika w zakresieokre- ślonym przez okręgowego rzecznika
6) protokołowanie czynności procesowych wykonywanych przez okręgowego rzecznika
7) wykonywanie czynności biurowych i technicznych w trakcie opracowywania dokumentów
8) sporządzanie wezwań i zawiadomień oraz informowanie stron o terminach czynności procesowychwyko- nywanych przez okręgowego rzecznika
9) udostępnianie akt spraw, umożliwianie sporządzenia z nich odpisów i kserokopii oraz sporządzanie iwydawa- nie – za zgodą okręgowego rzecznika – odpłatnie, uwierzytelnionych odpisów dokumentówlub kserokopii
10) obliczanie należności uczestników postępowania w szczególności świadków oraz biegłych oraz kosztów poniesionych przez rzecznika
11) sporządzanie zestawienia opłat i wydatków w postępowaniu wyjaśniającym, w oparciu o rachunki,faktu- ry i inne dokumenty zawarte w aktach sprawy
12) porządkowanie materiału aktowego, zszywanie akt zakończonych postępowań, z uwzględnieniem wymo-
gów w zakresie załączania materiałów do właściwych akt, ich numerowanie i umieszczanieodpowiednich adnotacji na okładkach
gów w zakresie załączania materiałów do właściwych akt, ich numerowanie i umieszczanieodpowiednich adnotacji na okładkach
13) przygotowywanie okresowych informacji statystycznych oraz w oparciu o wynikające z nich dane –pro- jektów innych informacji o wynikach działalności rzecznika okręgowego
14) wykonywanie czynności związanych z archiwizowaniem akt
15) wykonywanie czynności związanych z zapewnieniem niezbędnych w pracy rzecznika okręgowego ma- teriałów piśmiennych, druków, repertoriów, rejestrów i formularzy urzędowych orazsprawdzanie, czy są one zgodne z obowiązującymi wzorami
16) wykonywanie innych czynności na polecenie okręgowego rzecznika w zakresie właściwości tego organu.
§ 19.
1. Pracownik biura wykonuje zadania biura zgodnie z zakresem obowiązków, wynikających z umowy o pracę, na zajmowanym przez siebie stanowisku.
2. W zakresie obowiązków, o którym mowa w ust.1 powinny zostać wskazane poszczególne uprawnieniadoty- czące podpisywania korespondencji wychodzącej z biura oraz zakresu informacji udzielanychstronom o spra- wach prowadzonych przez rzecznika oraz pozostałych informacji udzielanych innym osobom.
§ 20. W biurze przechowuje się zbiór aktualnie obowiązujących przepisów prawnych w oparciu, o które są prowadzone postępowania wyjaśniające w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej. Biurowość, zakładanie i prowadzenie akt.
§ 21.
1. Na pismach wpływających do biura oraz sporządzanych w biurze, a także wysyłanych do innychorganów i osób umieszcza się sygnaturę akt sprawy, której one dotyczą.
2. Pisma w sprawach niecierpiących zwłoki oznacza się napisem „Pilne”, a w sprawach terminowych –„Termi- nowe”.
§ 22.
1. W piśmie wysyłanym przez biuro podaje się pełną nazwę organu, sygnaturę akt sprawy, znak pisma, datępod- pisania pisma, imię i nazwisko oraz pełnioną funkcję lub zajmowane stanowisko podpisującego.
2. W nagłówku pisma podaje się, w miarę potrzeby, określenie przedmiotu sprawy.
3. W piśmie stanowiącym odpowiedź na otrzymane pismo powołuje się datę i sygnaturę pisma, którego odpo- wiedź dotyczy.
4. Jeżeli sprawa, której dotyczy pismo, pozostaje w ewidencji innego organu uprawnionego doprowadzenia postępowań, należy również wskazać numer sprawy w tej ewidencji.
5. Jeżeli wraz z pismem przesyła się załączniki, ich liczbę podaje się pod tekstem pisma z lewej strony, poniżej wymieniając ich nazwy.
§ 23.
1. W nadsyłanych lub przekazywanych do biura przesyłkach sprawdza się właściwość adresata i stan opako- wania.
2. Do pism wpływających za pośrednictwem poczty dołącza się koperty dla udokumentowania zachowania ter- minu. Jeżeli w kopercie przesłano kilka pism (akt), kopertę dołącza się do jednego z tych pism, zaznaczając na pozostałych pismach, przy którym piśmie znajduje się ta koperta.
§ 24.
1. Na każdym piśmie wpływającym do kancelarii umieszcza się adnotację (prezentatę) zawierającą nazwęorga- nu (okręgowego rzecznika), datę otrzymania pisma i liczbę załączników oraz imienną pieczątkę lub czytelny podpis osoby przyjmującej pismo.
2. Pismo wpływające lub wysyłane w sprawach zarejestrowanych w repertoriach otrzymuje sygnaturę sprawy, której dotyczy.
3. Na żądanie osoby składającej pismo pracownik kancelarii wydaje pokwitowanie lub potwierdza odbiórpisma, umieszczając na jego kopii datę przyjęcia oraz adnotację (prezentatę) zawierającą nazwę organu(okręgowego rzecznika) i podpis osoby przyjmującej pismo.
§ 25.
1. Pisma dotyczące tej samej sprawy łączy się w porządku chronologicznym w akta sprawy.
2. Na okładce akt umieszcza się pełną nazwę organu (okręgowego rzecznika) prowadzącego sprawę, sygnaturę oraz określenie przedmiotu sprawy.
3. Karty w aktach powinny być ponumerowane, zwłaszcza po zakończeniu postępowania lub gdy akta są prze- syłane do innego organu (np. do sądu).
4. Na trzeciej stronie okładki akt odnotowuje się liczbę kart w aktach.
5. Jeden tom akt nie może zawierać więcej niż 200 kart.
6. Kolejne tomy, oznaczone numeracją rzymską, zachowują ciągłość numeracji kart.
§ 26. Poza dokumentami sporządzonymi w toku postępowania wyjaśniającego do akt załącza się odpisyskierowanych zawiadomień, adnotacje urzędowe, zwrotne poświadczenia odbioru pism oraz koperty, gdy umieszczona na nich data stempla pocztowego stanowi dowód dochowania terminu zawitego.
§ 27.
1. Sygnatura akt postępowania wyjaśniającego składa się z skrótu literowego pochodzącego od nazwy organu (okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej) oraz wyrażonego cyframi arabskimikolejnego nume- ru sprawy i dwóch ostatnich cyfr roku, w którym akta zostały założone (np.: „ORzOZ 28/11”).
2. Przedmiot sprawy określa się zwięźle, unikając w miarę możliwości umieszczania na okładce danych perso- nalnych (np.: „skarga dot. pielęgniarek z Oddz. Chirurgii Szpitala AM w Warszawie”).
3. Po wykonaniu czynności, o których mowa w art. 50 ustawy na okładce umieszcza się imię i nazwiskopielęgniarki, przeciwko której jest prowadzone postępowanie wyjaśniające oraz kwalifikację prawną zarzuconego jej czynu.
§ 28.
1. Na okładkach akt, poza oznaczeniem sprawy, umieszcza się w sposób trwały napis
1) „Postępowanie rozpoczęto” – ze wskazaniem daty otrzymania informacji, o której mowa w art. 48 ust.1 ustawy
2) „Postępowanie zakończono” – ze wskazaniem daty wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postę- powania, postanowienia o umorzeniu postępowania albo wydania postanowienia o zamknięciu postępo- wania wyjaśniającego
3) „Postępowanie zawieszono” – jeżeli wydano postanowienie o zawieszeniu postępowaniawyjaśniającego wraz ze wskazaniem okresu, w którym postępowanie pozostawało zawieszone
4) «Materiały wyłączono» – jeżeli z akt wyłączono materiały do odrębnego prowadzenia postępowaniawy- jaśniającego albo w celu przekazania innemu organowi.
2. Napisy na okładkach akt należy uaktualniać w miarę zachodzących zmian w postępowaniu.
§ 29. W razie złożenia do akt przedmiotu należy sporządzić protokół określając w nim przedmiot i wskazując, przez kogo został on złożony. Jeżeli dołączenie do akt sprawy przedmiotu nie jest możliwe, a cechy przedmiotu mogą mieć znaczenie dla wyniku postępowania należy opisać ten przedmiot w protokole oględzin.
§ 29. W razie złożenia do akt przedmiotu należy sporządzić protokół określając w nim przedmiot i wskazując, przez kogo został on złożony. Jeżeli dołączenie do akt sprawy przedmiotu nie jest możliwe, a cechy przedmiotu mogą mieć znaczenie dla wyniku postępowania należy opisać ten przedmiot w protokole oględzin.
§ 30.
1. Złożone w związku z postępowaniem przedmioty załącza się do akt, a w razie potrzeby umieszcza się we wszytej do akt kopercie, na której zaznacza się jej zawartość, datę przyjęcia przedmiotu, nazwisko osoby lub nazwę podmiotu, który złożył przedmiot.
2. Jeżeli właściwości przedmiotu uniemożliwiają jego dołączenie do akt jest on, do czasu zakończeniapostępo- wania, przechowywany w biurze.
3. Do przedmiotu, o którym mowa w ust. 2 dołącza się, przymocowaną w sposób trwały, metryczkęzawierającą sygnaturę postępowania oraz dane wymienione w ust.1.
§ 31. Na polecenie rzecznika można w toku postępowania wyjaśniającego wydać stronie lub innej osobie złożonyprzez nią w sprawie przedmiot lub dokumenty, po złożeniu do akt jego uwierzytelnionego odpisu.
§ 32. Akta znajdujące się w biurze powinny być posegregowane z uwzględnieniem stadiów postępowania i ułożone kolejno według numerów ich sygnatur.
§ 33. Dokumenty wpływające do biura dotyczące spraw, w których akta zostały przekazane innemu organowi (np.Na- czelnemu Sądowi albo Naczelnemu Rzecznikowi) gromadzi się, do czasu umieszczenia ich w aktach, wosobnych teczkach, ze wskazaniem sygnatury akt, w których dokument powinien zostać umieszczony. Udzielanie informacji i udostępnianie akt.
§ 34.
1. Stronom oraz ich obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym pracownik biura udziela infor- macji o sygnaturze akt prowadzonych przez rzecznika spraw oraz o sposobie załatwienia sprawy, oile rzecz- nik nie zdecyduje inaczej.
2. Osobom, o których mowa w ust. 1, pracownik biura w uzgodnieniu z rzecznikiem, udziela także informacji oprzewi- dywanych terminach czynności procesowych, jeżeli osoby te są uprawnione do uczestnictwa w tych czynnościach.
§ 35. Informacje telefoniczne mogą być udzielane wyłącznie osobom uprawnionym, co do których tożsamościpracow- nik kancelarii nie ma wątpliwości.
§ 36.
1. Przeglądanie akt sprawy w toku postępowania wyjaśniającego przez osoby uprawnione (strony oraz ich obrońców, pełnomocników i przedstawicieli ustawowych) odbywa się w biurze, w obecnościpracownika, na podstawie wcześniej złożonego wniosku, po ustaleniu terminu czynności.
2. Informację o skorzystaniu z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, w określonym czasie i przez wskazane osoby, odnotowuje w aktach sprawy.
2. Informację o skorzystaniu z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1, w określonym czasie i przez wskazane osoby, odnotowuje w aktach sprawy.
3. Przed udostępnieniem akt sprawy do wglądu należy, na podstawie okazanego dokumentu tożsamości,spraw- dzić dane personalne osoby uprawnionej.
§ 37.
1. W postępowaniu wyjaśniającym odmowa uwzględnienia wniosku o udostępnienie akt, sporządzenia z nich odpisów i kserokopii oraz odpłatnego wydania uwierzytelnionych odpisów lub kserokopii następujew formie zarządzenia, które wymaga pisemnego uzasadnienia.
2. Rozpoznając wniosek strony lub jej przedstawiciela procesowego lub ustawowego rzecznik ma na uwadzedo- bro postępowania wyjaśniającego, a w przypadku wniosku innej osoby, nadto uzasadniony interesspołeczny, a także ważny interes prawny oraz prawa osób trzecich.
§ 38.
1. O wydaniu z akt odpisów dokumentów, wypisów, zaświadczeń i innych pism należy uczynić wzmiankę na oryginałach tych dokumentów lub w odrębnych notatkach urzędowych albo na trzeciej stronie okładki akt, podając imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby, której udostępniono akta albo wydano dokument.
2. Odbiór pisma potwierdza swoim podpisem osoba otrzymująca pismo.
3. Na wydanych odpisach należy zaznaczyć, w jakich aktach znajdują się oryginały.
§ 39. Udostępnienie akt innym podmiotom następuje, na podstawie decyzji rzecznika, w oparciu o uprawnieniawynikają- ce z odrębnych przepisów (np. przedstawicielowi Rzecznika Praw Pacjenta na podstawie art. 52 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta – t.j. Dz. U. z 2017 r.,poz. 1318 ze zm.).
§ 40.
1. Udostępnienie akt lub ich odpisów i kserokopii na potrzeby sądów i innych organów niezwiązane zprowadzo- nym postępowaniem wyjaśniającym może nastąpić wyłącznie na ich pisemny wniosek.
2. W przypadku żądania sporządzenia z akt odpisów lub kserokopii, podstawę uwzględnienia wniosku stano- wią przepisy ustaw określających kompetencje tych organów, które powinny zostać powołane wzarządzeniu rzecznika. Udostępnienie dokumentacji medycznej następuje w trybie i na zasadachokreślonych w przepisach dotyczących postępowania z dokumentacją medyczną. Doręczenia i wezwania.
§ 41. W wezwaniach należy podać, w jakiej sprawie i w jakim charakterze, miejscu i czasie ma się stawić wzywana osoba i zaznaczyć czy jej stawiennictwo jest obowiązkowe.W wezwaniu umieszcza się również informację dotyczącą zasad zwrotu kosztów poniesionych w związku ze stawiennictwem.§ 42. Pisma przeznaczone dla osoby, której dotyczą czynności sprawdzające oraz pisma dla stron, obrońców i pełno- mocników oraz przedstawicieli ustawowych, a także innych uczestników postępowania, sporządza się i doręcza w taki sposób, aby ich treść nie była dostępna dla osób niepowołanych.
§ 43. Wezwania powinny być wysyłane z takim wyprzedzeniem, aby ich doręczenie osobom wzywanym,następowało nie później niż 14 dni przed terminem zaplanowanej czynności.
§ 43. Wezwania powinny być wysyłane z takim wyprzedzeniem, aby ich doręczenie osobom wzywanym,następowało nie później niż 14 dni przed terminem zaplanowanej czynności.
§ 44. W przypadku konieczności przekazania wezwania lub zawiadomienia bez zachowania terminu określonego w§ 43 dopuszczalne jest wzywanie lub zawiadamianie telefoniczne z jednoczesnym sporządzeniem notatki doakt zawie- rającej datę nadania, treść komunikatu oraz podpis osoby dokonującej wezwania.
§ 45. Zawiadomienia, wezwania lub inne pisma przeznaczone dla osoby pozbawionej wolności przekazuje się za po- średnictwem administracji zakładu karnego lub aresztu.
§ 46. Jeżeli od dnia doręczenia pisma biegnie termin wykonania czynności procesowej pismo powinno zawierać po- uczenie zawierające informacje, iż czynność wykonana po upływie terminu będzie bezskuteczna.
Repertoria i rejestry.
§ 47.
1. W biurze prowadzi się następujące repertoria i rejestry
1) Repertorium postępowań wyjaśniających prowadzonych w I instancji
2) Książka korespondencyjna
3) Rejestr dyżurów pełnionych przez rzecznika okręgowego, zwane dalej „repertoriami”.
2. W biurze mogą być prowadzone inne dodatkowe urządzenia ewidencyjne ułatwiające pracę np. zeszytposta- nowień wydawanych przez okręgowego rzecznika, ewidencja prowadzonej prewencji.
§ 48.
1. Repertoria zakłada się dla każdego roku kalendarzowego, zachowując w ciągu roku kolejność wpisów. Nie- wykorzystane karty repertoriów należy wykorzystywać w roku następnym.
2. Karty repertoriów powinny być przed rozpoczęciem wpisów ponumerowane, a liczba kart odnotowana na ostatniej stronie księgi.
3. Na pierwszej stronie repertorium zakładanego na rok następny wpisuje się numery spraw niezakończonych w latach ubiegłych.
4. Sprawę wpisuje się do odpowiedniego repertorium z datą i w kolejności, w jakiej wpływają pismastanowiące podstawę wpisu.
5. Zamknięcie repertorium następuje poprzez podkreślenie ostatniej pozycji wpisu i odnotowanie danych doty- czących liczby pozycji w wymienionym urządzeniu ewidencyjnym oraz opatrzenie tej adnotacjidatą i podpi- sem sporządzającego ją pracownika biura.
§ 49.
1. Sprawy merytorycznie zakończone należy zakreślać w repertorium obok numeru sprawy znakiem «L».
2. Wpis omyłkowy należy przekreślać z zachowaniem czytelności tekstu zakreślonego.
§ 50.
§ 50.
1. Do repertorium, o którym mowa w
§ 47 ust.1 pkt 1 należy wpisywać
1) wszczęte postępowania wyjaśniające
2) czynności sprawdzające, prowadzone w trybie art. 48 ust. 2 ustawy.
2. Sprawa wpisana do repertorium, o którym mowa w § 47 ust. 1 pkt 1 prowadzona jest do jej zakończenia pod tą samą sygnaturą.
§ 51. Jeżeli połączono dwie lub więcej spraw wpisanych do repertorium, należy je prowadzić dalej pod sygnaturąspra- wy najwcześniej zarejestrowanej, a pozostałe zakreślić, dokonując w rubryce uwagi wzmianki o włączeniu do innych akt z podaniem ich sygnatury.
§ 52.
1. Do spraw nowych, poza wpływającymi po raz pierwszy zalicza się
1) sprawy wyłączone ze spraw wcześniej rejestrowanych
2) sprawy, które uprzednio były prawomocnie zakończone, a następnie z jakichkolwiek powodów sąprowa- dzone ponownie np. w wyniku wznowienia, o którym mowa w art. 74 ustawy.
2. Nie wpisuje się jako nowych spraw wyłączonych, przekazywanych według właściwości innym organom,oraz spraw ponownie podjętych, podlegających połączeniu z innymi prowadzonymi, zarejestrowanymisprawami.3. Ponowne zarejestrowanie sprawy powinno być odnotowane w rubrykach „uwagi” w dotychczasowej inowej pozycji repertorium.
§ 53.
1. Jako zakończone zakreśla się w repertorium sprawy, w których
1) skierowano do sądu wniosek o ukaranie
2) umorzono postępowanie wyjaśniające
3) odmówiono wszczęcia postępowania wyjaśniającego
4) załatwiono sprawę w inny sposób (np. przekazano sprawę innemu rzecznikowi).
2. Zakreślenie sprawy jako zakończonej następuje po wykonaniu wszystkich czynności kancelaryjnychzwiąza- nych z decyzją końcową postępowania.
§ 54. Rzecznik określa sposób prowadzenia innych urządzeń ewidencyjnych niż te o których mowa w § 47 ust. 2 oraz zakres gromadzonych w nich informacji, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów o ochronie danychosobowych. Czynności sprawdzające.
§ 55. Rzecznik po powzięciu wiadomości o możliwości dopuszczenia się przez pielęgniarkę albo położnąprzewinienia zawodowego, przed wydaniem postanowienia o wszczęciu postępowania wyjaśniającego bada czy nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 45 ust.1 ustawy.
§ 56.
1. Czynności sprawdzające prowadzi się jedynie w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne do sprawdzeniaczy informacja wskazująca na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego jest wiarygodna.
2. Czynności sprawdzające mogą być przeprowadzane w czasie nie dłuższym niż 1 miesiąc od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.
2. Czynności sprawdzające mogą być przeprowadzane w czasie nie dłuższym niż 1 miesiąc od dnia otrzymania informacji, o której mowa w ust. 1.
§ 57. Podjęte czynności sprawdzające mogą polegać na
1) zgromadzeniu dodatkowych dokumentów niezbędnych dla prawidłowej oceny wiarygodnościinformacji wskazujących na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego
2) przyjęciu uzupełniających informacji od przedstawiciela pokrzywdzonej instytucji (np. podmiotu wyko- nującego działalność leczniczą) albo przedstawiciela organu kontroli
3) żądaniu nadesłania dokumentacji medycznej dotyczącej osoby pokrzywdzonej
4) przesłuchaniu w charakterze świadka osoby składającej skargę na pielęgniarkę lub położną.
§ 58. Niezależnie od właściwości rzeczowej i miejscowej rzecznik przyjmuje ustne zawiadomienie o zaistnieniaprzewi- nienia zawodowego, o którym mowa w art. 36 ust. 1 ustawy. Przyjęcie zawiadomienia osobiście przez rzecznika następuje wówczas, gdy osoba zgłaszająca wyrazi taką wolę. W pozostałych sytuacjachrzecznik poucza tę osobę o możliwości złożenia ustnego zawiadomienia o zaistnieniu przewinieniazawodowego do rzecznika właściwego do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego lub wystąpienia zzawiadomieniem w formie pisemnej. Wszczęcie postępowania wyjaśniającego.
§ 59.
1. Po potwierdzeniu wiarygodności informacji o przewinieniu z zakresu odpowiedzialności zawodowejrzecznik niezwłocznie wydaje postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego.
2. Postępowanie wyjaśniające, do czasu przedstawienia zarzutów jest prowadzone „w sprawie” (np.: „wsprawie niewłaściwej opieki sprawowanej nad pacjentem J. Kowalskim” albo „w sprawie wyjaśnienia okoliczności zabiegu przeprowadzonego w dniu 12 lipca 2011 r. w Szpitalu AM w Warszawie”).
3. Po przedstawieniu zarzutów postępowanie wyjaśniające jest prowadzone przeciwko pielęgniarce albo położ- nej wskazanej w tym postanowieniu (np. przeciwko pielęgniarce Alicji Kowalskiej, o czyn z art. …).
§ 60.
1. Wszczęcie postępowania wyjaśniającego na podstawie anonimowego zawiadomienia powinno zostaćpoprze- dzone sprawdzeniem przytoczonych w tym zawiadomieniu okoliczności. W szczególności rzecznik może przekazać zawiadomienie innemu uprawnionemu organowi albo organom kontroli.
2. W razie niepotwierdzenia okoliczności wskazanych w treści anonimowego zawiadomienia pozostawia się je bez biegu, bez wydawania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
3. Zawiadomienie, jeżeli dotyczy czynu mogącego wyczerpywać znamiona przestępstwa ściganego z urzędu, okręgowy rzecznik przekazuje prokuratorowi właściwemu z uwagi na miejsce popełnienia czynu.
§ 61.
1. Postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego powinno zawierać oznaczenie sprawy (sygnaturę), datę i miejsce czynności, oznaczenie organu, który wydał postanowienie, podstawę prawną postanowienia,oznaczenie czynu z przywołaniem naruszonego tym czynem przepisu dotyczącego wykonywania zawodulub naruszonych zasad etyki zawodowej, wskazanie osoby pokrzywdzonej, uzasadnienie wszczęciapostępowania podpis rzecznika.
2. W uzasadnieniu podaje się zwięzły opis stanu faktycznego uzasadniający wszczęcie postępowaniawyjaśniają- cego a w szczególności dokonuje się określenia czynu będącego przedmiotem postępowaniaprzez jego skon-
kretyzowanie, polegające na wskazaniu czasu i miejsca jego popełnienia oraz innych elementówwchodzących w zakres znamion przewinienia zawodowego.
kretyzowanie, polegające na wskazaniu czasu i miejsca jego popełnienia oraz innych elementówwchodzących w zakres znamion przewinienia zawodowego.
§ 62. Jeżeli czyn stanowiący przewinienie zawodowe zawiera również znamiona przestępstwa ściganego z urzędu, rzecznik powiadamia o tym, prokuratora właściwego z uwagi na miejsce popełnienia czynu.
§ 63. Jednym postępowaniem wyjaśniającym obejmuje się wszystkie czyny pozostające w związku podmiotowym lub przedmiotowym z czynem stanowiącym podstawę jego wszczęcia, chyba, że zachodzą okoliczności utrudniające łączne rozpoznanie spraw o poszczególne czyny.
§ 64. W przypadku połączenia spraw czas trwania postępowania wyjaśniającego liczy się od dnia najwcześniejwszczę- tego postępowania.
§ 65.
1. Jeżeli łączne prowadzenie postępowania o wszystkie czyny pozostające w związku podmiotowym lubprzed- miotowym byłoby znacznie utrudnione ze względu na charakter czynu lub osobę sprawcymateriały dotyczące tego czynu lub tej osoby mogą zostać wyłączone do odrębnego prowadzenia.
2. Wyłączenie do prowadzenia w odrębnym postępowaniu sprawy poszczególnych osób lub o poszczególne czyny wymaga wydania postanowienia.
3. W postanowieniu, o którym mowa w ust. 2, określa się
1) podmiotowy i przedmiotowy zakres wyłączenia
2) sposób wyłączenia - przez dokładne wskazanie nazwy i daty przeprowadzonych dowodów lub innych sporządzonych dokumentów oraz numeru karty lub miejsca złożenia dowodów rzeczowych z zaznacze- niem, czy dokumenty wydziela się w oryginale czy w odpisie lub kopii.
4. W wyłączonej sprawie wydaje się, postanowienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Postępowanie wyjaśniające.
§ 66.
1. W przypadku, gdy przewidywany jest skomplikowany przebieg postępowania wyjaśniającego, zewzględu na okoliczności sprawy lub wielość sprawców zaleca się sporządzenie planu czynności, w którym wskazuje się, kogo i na jakie okoliczności przesłuchać, o jakie dokumenty się zwrócić, jakiebadania i ekspertyzy należy prze- prowadzić.
2. Plan, o którym mowa w ust. 1 powinien być aktualizowany w trakcie prowadzonego postępowaniawyjaśnia- jącego, w miarę gromadzenia kolejnych dowodów.
§ 67.
1. Prowadzone przez rzecznika czynności powinny zmierzać do zebrania dowodów potwierdzających lub wy- kluczających fakt zaistnienia czynu stanowiącego przewinienie zawodowe, oraz dotyczącychustalenia spraw- cy i pobudek jego działania, a także czasu, miejsca, okoliczności i sposobu popełnienia tego czynu.
2. Rzecznik, w toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego powinien na bieżąco dokonywać analizyzgro- madzonych dowodów, dążąc w toku dalszych czynności do ich potwierdzenia albo weryfikacji.
§ 68.
§ 68.
1. Postępowanie wyjaśniające powinno być ukończone w terminie wskazanym w art. 53 ust.1 ustawy.
2. Przedłużenie czasu trwania postępowania wyjaśniającego następuje na podstawie wniosku rzecznika prowa- dzącego postępowanie wyjaśniające, który wraz z aktami sprawy przekazuje się nie później niż na 14 dni przed upływem terminu organowi uprawnionemu do przedłużenia postępowania.
3. Wniosek o przedłużenie czasu trwania postępowania wyjaśniającego do Naczelnego Sądu Pielęgniarek i Po- łożnych kieruje się za pośrednictwem Naczelnego Rzecznika.
4. Wniosek, o którym mowa w ust. 2 powinien zawierać
1) określenie czasu niezbędnego do ukończenia postępowania
2) uzasadnienie potrzeby przedłużenia czasu trwania postępowania
3) wskazanie czynności, których przeprowadzenie jest planowane
4) wyjaśnienie okoliczności, które uniemożliwiły zakończenie postępowania w terminie, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy.
5. Czas trwania postępowania wyjaśniającego, o którym mowa w art. 53 ust. 1 ustawy liczy się od datywpływu pisma zawierającego informację wskazującą na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego, o której mowa w art. 48 ustawy, albo daty przyjęcia ustnego zawiadomienia o zaistnieniuprzewinienia zawodowego.
6. Do czasu trwania postępowania wyjaśniającego nie wlicza się okresu jaki upływa:- od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania do dnia wydania postanowienia o podjęciu zawieszonego postępowania,- od dnia wystąpienia przez rzecznika z wnioskiem o przedłużenie czasu trwania postępowaniawyjaśniają- cego do dnia wydania postanowienia o przedłużeniu czasu trwania postępowania przez właściwy organ,- od dnia wydania postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania albo o umorzeniu postępowaniawy- jaśniającego do dnia wydania postanowienia o uchyleniu postanowienia rzecznika w wynikuuwzględnie- nia zażalenia,- od dnia wydania postanowienia o zamknięciu postępowania wyjaśniającego do dnia wniesienia wnioskuo ukaranie do właściwego sądu pielęgniarek i położnych.
§ 69.
1. Ujawnione w toku postępowania wyjaśniającego fakty i okoliczności świadczące o istotnym naruszeniu przepisów prawa, poważnych nieprawidłowościach w działalności urzędów, instytucji lub organizacji spo- łecznych, tolerowaniu nadużyć, niedbalstwa, istnienia wadliwej struktury organizacyjnej – rzecznik podaje do wiadomości właściwej jednostki organizacyjnej, a w razie braku jej reakcji – do wiadomości jednostki nadrzędnej.
2. Rzecznik, w razie potrzeby, zwraca się do właściwego organu o przeprowadzenie czynności kontrolnych, określając ich przedmiot i zakres.
3. Odpis wystąpienia okręgowy rzecznik przesyła do wiadomości Naczelnemu Rzecznikowi.
§ 70. Postanowienia wydawane przez rzecznika w toku postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej powinny zawierać
1) sygnaturę akt,
2) datę i miejsce wydania postanowienia,
3) oznaczenie rzecznika, który je wydał (wraz z podaniem imienia i nazwiska osoby sprawującej tę funkcję),
4) określenie zdarzenia będącego przedmiotem postępowania albo dane dotyczące osobyobwinionej ze wskazaniem zarzucanego jej czynu,
5) podstawę prawną,
6) treść rozstrzygnięcia,
7) uzasadnienie,
8) podpis rzecznika,
8) podpis rzecznika,
9) pouczenie o przysługujących środkach zaskarżenia i terminach ich wniesienia. Czynności dowodowe.
§ 71.
1. Przeprowadzane w toku postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dowody podlegają utrwaleniu.
2. Sporządzenia protokołu wymagają następujące czynności:
1) przesłuchanie w charakterze świadka, osoby obwinionej, biegłego
2) przeprowadzenie konfrontacji oraz okazania
3) dokonanie oględzin
4) przeprowadzenie eksperymentu
5) zaznajomienie osoby obwinionej z materiałami zebranymi w postępowaniu wyjaśniającym.
§ 72.
1. Protokół powinien zawierać:
1) oznaczenie czynności (np. „protokół przesłuchania świadka”, ”protokół przesłuchania osoby obwinionej”)
2) oznaczenie sygnatury sprawy, czasu i miejsca przeprowadzanej czynności
3) oznaczenie organu przeprowadzającego czynność
4) wskazanie, z podaniem imienia i nazwiska, osób uczestniczących w czynności
5) opis przebiegu czynności oraz treść oświadczeń i wniosków jej uczestników
6) w miarę potrzeby stwierdzenie innych okoliczności dotyczących przebiegu czynności.
2. Wyjaśnienia, zeznania, oświadczenia i wnioski osób uczestniczących w czynności oraz stwierdzenia okre- ślonych okoliczności przez rzecznika okręgowego, prowadzącego postępowanie zamieszcza się w protokole z możliwą dokładnością.
3. Osoby biorące udział w czynności mają prawo żądać zamieszczenia w protokole z pełną dokładnościąwszyst- kiego, co dotyczy ich praw lub interesów.
4. W protokole nie wolno zastępować zapisu treści zeznań świadków lub wyjaśnień osoby obwinionej odwoły- waniem się do treści innych protokołów lub dokumentów.
5. Osoby biorące udział w czynności mają prawo żądać odczytania fragmentów ich wypowiedzi wciągniętych do protokołu.
6. W protokole nie zamieszcza się danych dotyczących miejsca zamieszkania i pracy pokrzywdzonych iświadków. Dane te zamieszcza się w załączniku do protokołu przechowywanym w załączniku adresowymdo akt sprawy. § 73. 1. Przed przesłuchaniem, na podstawie okazanego dokumentu tożsamości, sprawdza się dane personalne osoby przesłuchiwanej, czyniąc o tym wzmiankę w protokole przesłuchania.
2. Brak dokumentu tożsamości należy odnotować w protokole.
§ 74.
1. Przed przystąpieniem do przesłuchania należy osobę przesłuchiwaną poinformować o przedmiocieprowadzo- nego postępowania oraz okolicznościach podlegających ustaleniu a także pouczyć o przysługujących upraw- nieniach oraz ciążących obowiązkach. Kopię podpisanego przezpokrzywdzonego, świadka lub obwinionego pouczenia załącza się do akt sprawy.
2. Osobie przesłuchiwanej należy umożliwić swobodne wypowiedzenie się w granicach określonych celem czynności, a dopiero następnie można zadawać pytania zmierzające do uzupełnienia, wyjaśnienia lubkontroli wypowiedzi.
3. Prawo zadawania pytań mają, oprócz rzecznika prowadzącego przesłuchanie, uczestniczący wczynności; strony, obrońcy, pełnomocnicy i biegli.
3. Prawo zadawania pytań mają, oprócz rzecznika prowadzącego przesłuchanie, uczestniczący wczynności; strony, obrońcy, pełnomocnicy i biegli.
4. Pytania zadaje się osobie przesłuchiwanej bezpośrednio, chyba że rzecznik zdecyduje inaczej.
5. Nie wolno zadawać osobie przesłuchiwanej pytań sugerujących treść odpowiedzi.
6. Niedopuszczalne jest wpływanie na swobodę wypowiedzi osoby przesłuchiwanej za pomocą przymusu lub groźby bezprawnej albo stosowania środków, o których mowa w art. 171 § 5 pkt 2 Kodeksu postępowania karnego.
7. Wyjaśnienia, zeznania oraz oświadczenia złożone w warunkach wyłączających swobodę wypowiedzi lubuzy- skane wbrew zakazom wymienionym w ust. 6 nie mogą stanowić dowodu.
§ 75.
1. Protokół przesłuchania sporządza się, przyjmując jako formę gramatyczną relacji przesłuchiwanegopierwszą osobę czasu przeszłego (np. „byłem”, „widziałem” albo „byłam”, „widziałam”) zamieszczając możliwie do- kładnie charakterystyczne określenia lub zwroty użyte przez osobę przesłuchiwaną orazwzmianki dotyczące szczególnego zachowania się tej osoby.
2. Protokół powinien zostać sporządzony za pomocą komputerowego edytora tekstów. W przypadkuniemożno- ści wykorzystania komputera przy przeprowadzaniu czynności podlegającej protokołowaniu,protokół sporzą- dza się pismem ręcznym w czytelny sposób.
§ 76.
1. Protokolantem jest pracownik biura.
2. W razie dokonywania czynności poza siedzibą okręgowego rzecznika, jak również w razie zaistnienia prze- szkody uniemożliwiającej sporządzenie protokołu przez pracownika biura można do czynnościprzybrać w charakterze protokolanta, inną wiarygodną osobę pełnoletnią nie zainteresowaną wynikiem sprawy.
3. Rzecznik przeprowadzający czynność może zarazem protokołować, o ile nie będzie to istotnie utrudniaćprze- biegu czynności.
§ 77.
1. Każdą stronę protokołu przesłuchania, po osobistym przeczytaniu podpisują wszystkie osoby biorące udział w czynności.
2. Jeżeli osoba mająca podpisać protokół nie może osobiście zapoznać się z jego treścią (np. z przyczyn zdro- wotnych) przesłuchujący lub protokolant głośno odczytują treść protokołu, odnotowując ten fakt wprotokole.3. Jeżeli osoba mająca podpisać protokół nie może lub odmawia złożenia podpisu, należy w protokolezaznaczyć przyczynę braku podpisu.
§ 78.
1. W przypadku potrzeby dokonania sprostowania w treści protokołu, należy pierwotną treść przekreślić wspo- sób umożliwiający jej odczytanie i nadpisać niezbędną zmianę, obok której osoba przesłuchiwanaumieszcza swoją parafę.
2. Wszystkie zmiany treści protokołu należy omówić w końcowej części protokołu (np.: na 3 karcie protokołu, w 7 wierszu od góry skreślono „pobiegłam” nadpisano „poszłam”).
§ 79. Przesłuchanie nieletniego odbywa się za zgodą prawnych opiekunów i w ich obecności. Jeżeli ocenawiarygodno- ści zeznań nieletniego ma istotne znaczenie dla postępowania winno się ono odbyć z udziałem psychologa.
§ 80. W czynnościach dowodowych poza prowadzącym je okręgowym rzecznikiem lub zastępcą rzecznika mogą uczestniczyć także inni zastępcy tego rzecznika, w szczególności w postępowaniach wielowątkowych lub gdy przewiduje się, że przebieg czynności będzie miał skomplikowany charakter.
§ 80. W czynnościach dowodowych poza prowadzącym je okręgowym rzecznikiem lub zastępcą rzecznika mogą uczestniczyć także inni zastępcy tego rzecznika, w szczególności w postępowaniach wielowątkowych lub gdy przewiduje się, że przebieg czynności będzie miał skomplikowany charakter.
§ 81.
1. W przypadku konieczności przeprowadzenia przesłuchania poza siedzibą okręgowego rzecznika, np. ze względu na zły stan zdrowia lub podeszły wiek osoby mającej uczestniczyć w czynności, alboznaczną ilość osób, które podlegałyby wezwaniu celem przesłuchania, należy dążyć do realizacji tejczynności w siedzibie okręgowej izby pielęgniarek i położnych na obszarze działania, którejprzebywają osoby, które mają zostać przesłuchane, albo w innym miejscu spełniającym warunki do przeprowadzenia czyn- ności.
2. Przeprowadzenie czynności, o której mowa w ust. 1 powinno zostać poprzedzone, uzgodnieniemdotyczącym terminu, miejsca, sposobu i warunków jej realizacji z podmiotem w siedzibie, którego czynność będzie wy- konywana.
§ 82.
1. Rzecznik, niezwłocznie po ich otrzymaniu, rozpatruje wnioski stron, obrońców i pełnomocników o dopusz- czenie do udziału w czynnościach oraz przeprowadzenie określonych dowodów.
2. Oddalenie wniosku następuje w formie postanowienia.
3. Dokonując oceny wniosku dowodowego rzecznik powinien kierować się przesłankami wskazanymi w art. 170§ 1 Kodeksu postępowania karnego.
4. Jeżeli we wniosku o dopuszczenie do udziału w czynnościach nie sprecyzowano, o jakie czynności chodzi, należy wezwać składającego wniosek do wskazania, w jakich czynnościach postępowania wyjaśniającego chce uczestniczyć.
5. O treści postanowienia o odmowie dopuszczenia do udziału w czynnościach postępowania wyjaśniającego zawiadamia się występującego z wnioskiem.
Biegli, tłumacze, specjaliści.
§ 83.
1. Jeżeli stwierdzenie okoliczności mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy wymagawiadomości specjalnych, zasięga się opinii biegłego albo biegłych.
2. W tym samym celu, co określony w ust. 1 można też zwrócić się o wydanie ekspertyzy do instytucjinaukowej i specjalistycznej.
3. W wypadku powołania biegłych z zakresu różnych specjalności, o tym, czy mają oni przeprowadzić badania wspólnie i wydać jedną wspólną opinię, czy opinie odrębne, rozstrzyga organ procesowypowołujący biegłych.4. O dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego wydaje się postanowienie, w którym należy wskazać:
1) imię, nazwisko i specjalność biegłego lub biegłych, a w przypadku ekspertyzy instytucji, w raziepotrzeby, specjalność i kwalifikacje osób, które powinny wziąć udział w jej wydaniu
2) przedmiot i zakres opinii ze sformułowaniem, w miarę potrzeby, pytań szczegółowych
3) termin sporządzenia opinii.
§ 84. Rzecznik udostępnia akta postępowania biegłemu w zakresie niezbędnym do wydania opinii.
§ 85. Po otrzymaniu opinii lub ekspertyzy rzecznik zapoznaje się z nią, badając czy sporządzono ją w sposóbwyczerpu- jący. Jeżeli uzna to za niezbędne może zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za ostatecznewnioski o dodatkowe wyjaśnienie treści opinii albo zwrócić się do innego biegłego o dokonanie ponownej opinii.
§ 85. Po otrzymaniu opinii lub ekspertyzy rzecznik zapoznaje się z nią, badając czy sporządzono ją w sposóbwyczerpu- jący. Jeżeli uzna to za niezbędne może zwrócić się do osoby odpowiedzialnej za ostatecznewnioski o dodatkowe wyjaśnienie treści opinii albo zwrócić się do innego biegłego o dokonanie ponownej opinii.
§ 86. Ustalenie okoliczności, o których mowa w § 83 ust. 1 może nastąpić także poprzez przesłuchania w charakterze świadka osoby dysponującej wiadomościami specjalnymi. Zawieszenie postępowania.
§ 87.
1. W razie długotrwałej przeszkody uniemożliwiającej prowadzenie postępowania, rzecznik może zawiesić po- stępowanie na czas trwania przeszkody.
2. Przez długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą prowadzenie postępowania wyjaśniającego należyrozumieć taką przeszkodę, której termin ustania jest na tyle odległy w czasie, że uniemożliwiazakończenie postępowa- nia wyjaśniającego w okresach wskazanych w art. 53 ustawy, bądź w ogóle jest trudny do ustalenia.
3. Zawieszenie postępowania następuje w formie postanowienia z uzasadnieniem.
§ 88. Przed wydaniem postanowienia o zawieszeniu postępowania rzecznik bada, czy zostały zebrane i zabezpieczone w sprawie wszystkie dostępne materiały dowodowe i czy podjęto niezbędne czynności dowodowe.
§ 89. W sprawach, w których postępowanie zostało zawieszone z uwagi na długotrwałą przeszkodę uniemożliwiającą jego prowadzenie, a w szczególności, gdy przesłanką zawieszenia był fakt prowadzenia postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub postępowania w sprawie o wykroczenie (art. 37 ustawy), pracownik biura, nie rzadziej niż raz na 2 miesiące, sprawdza czy przyczyny zawieszenia nadal trwają. W szczególności pracownik biura przekazuje zapytanie do właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury albo organu prowadzącego po- stępowanie.
§ 90. W okresie zawieszenia postępowania wyjaśniającego terminy tego postępowania nie biegną.
§ 91.
1. Po ustaniu przyczyn zawieszenia postępowania rzecznik niezwłocznie wydaje postanowienie o jego podjęciu.2. Postanowienie o zawieszeniu postępowania wyjaśniającego oraz o jego podjęciu wraz z pouczeniemdotyczą- cym możliwości złożenia zażalenia rzecznik przesyła stronom postępowania, obrońcom i pełnomocnikom.
Przedstawienie zarzutów.
§ 92. Wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów, o którym mowa w art. 50 ustawy polega na:
1) sporządzeniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów;
2) ogłoszeniu postanowienia pielęgniarce lub położnej, której postanowienie dotyczy
3) przesłuchaniu pielęgniarki, której dotyczy postanowienie w charakterze osoby obwinionej.
§ 93.
1. Postanowienie o przedstawieniu zarzutów, poza informacjami wymienionymi w § 70, powinno zawierać:1) wskazanie pielęgniarki albo położnej, której dotyczy
2) dokładne określenie zarzucanego jej czynu
3) kwalifikację prawną czynu.
2. Określając czyn, należy, w jednym zdaniu, wskazać czas i miejsce jego popełnienia oraz w sposób zwięzły, lecz dokładny i przejrzysty przytoczyć okoliczności faktyczne wypełniające ustawowe znamionazarzucanego przewinienia zawodowego.
3. Orzeczenie zdania głównego powinno określać zarzucane obwinionej osobie zachowanie, naruszającenormę prawną np. „nie udzieliła pomocy”, „ujawniła informacje związane z pacjentem”.
§ 94.
1. Dokonując kwalifikacji prawnej czynu będącego przedmiotem zarzutu należy podać konkretny przepis,który został naruszony.
2. W przypadku, gdy jeden czyn wyczerpuje znamiona określone w dwóch lub więcej przepisach należypowołać wszystkie zbiegające się przepisy.
§ 95.
1. Postanowienie o przedstawieniu zarzutów sporządza się oddzielenie dla każdej pielęgniarki albo położnej.
2. Postanowienie może obejmować kilka czynów.
3. Jeżeli jednym postanowieniem obejmuje się kilka czynów, na pierwszym miejscu wymienia się zarzut naj- poważniejszy, a potem czyny łagodniejsze albo opisuje czyny w takiej kolejności, w jakiej były popełniane.
§ 96. W razie potrzeby uzupełnienia przedstawionych zarzutów rzecznik wydaje postanowienie o uzupełnieniupostano- wienia o przedstawieniu zarzutów odpowiadające wymogom określonym w § 93.
§ 97.
1. Po ogłoszeniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów rzecznik powinien pouczyć osobę obwinioną o pra- wie żądania podania ustnie podstaw zarzutów, a także sporządzenia uzasadnienia na piśmie.
2. Uzasadnienie doręcza się osobie obwinionej i ustanowionemu obrońcy w terminie 14 dni.
3. W uzasadnieniu należy w szczególności wskazać, jakie fakty i dowody zostały przyjęte za podstawę zarzutów.
§ 98.
1. Bezpośrednio po ogłoszeniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów przystępuje się do przesłuchaniapielę- gniarki albo położnej, której dotyczy postanowienie w charakterze obwinionej.
2. Odmowę zgody na złożenie przez obwinioną wyjaśnień odnotowuje się w protokole przesłuchania.
Zakończenie postępowania wyjaśniającego.
Zakończenie postępowania wyjaśniającego.
§ 99. W zależności od wyników postępowania dowodowego rzecznik podejmuje decyzję o wydaniupostanowienia o umorzeniu postępowania albo skierowaniu do sądu wniosku o ukaranie.
§ 100.
1. Postępowanie wyjaśniające może być umorzone w całości lub w części.
2. Częściowe umorzenie dotyczy poszczególnych zarzutów lub określonych zdarzeń objętych tym postępowa- niem.
3. W postępowaniu, w którym zostało ono umorzone częściowo rzecznik powinien zdecydować o sposobie za- kończenia postępowania w części nie objętej postanowieniem o umorzeniu.
§ 101.
1. Postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego powinno wskazywać podstawę umorzenia, októrej mowa w art. 45 ust. 1 ustawy, w odniesieniu do każdego czynu.
2. W razie zbiegu podstaw umorzenia przytacza się wszystkie podstawy.
§ 102.
1. W uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego prowadzonego „w sprawie”należy podać opis zdarzenia będące jego przedmiotem, zwięźle przedstawić czynności, jakich dokonano ipoczynione ustalenia, ocenić zebrane dowody oraz wskazać podstawy faktyczne i prawne, którezadecydowały o umorze- niu.2. W uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego prowadzonego „przeciwko”,poza elementami uzasadnienia wskazanymi w ust. 1 należy wymienić osoby, przeciwko którym toczyło się postę- powanie, oraz przytoczyć treść przedstawionych tym osobom zarzutów.
§ 103. Strony zawiadamia się o treści postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego, poprzez doręczenietego dokumentu, za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
§ 104. O sposobie zakończenia postępowania, osobę, niebędącą stroną, która wystąpiła z zawiadomieniem o przewinie- niu zawodowym – zawiadamia się pismem.
§ 105. Jeżeli zażalenie na postanowienie o umorzeniu postępowania wniesiono po terminie lub przez osobę nieupraw- nioną rzecznik wydaje zarządzenie w przedmiocie odmowy przyjęcia zażalenia, o czympowiadamia wnoszącego i poucza go o przysługującym środku odwoławczym.
§ 106. Jeżeli z treści zażalenia nie wynika, jakiego postanowienia lub zarządzenia ono dotyczy, rzecznik powinien we- zwać wnoszącego o uzupełnienie zażalenia.
§ 107.
§ 107.
1. Uwzględnienie zażalenia na postanowienie rzecznika prowadzącego postępowanie wyjaśniającenastępuje w formie postanowienia.
2. W uzasadnieniu wskazuje się powody uchylenia, okoliczności podlegające wyjaśnieniu lub czynności, które należy przeprowadzić, o których mowa w art. 48 ust. 9 ustawy. Wniosek o ukaranie, udział w postępowaniu sądowym, środki odwoławcze.
§ 108.
1. Wniosek o ukaranie powinien zawierać:
1) oznaczenie organu
2) sygnaturę akt
3) datę i miejsce sporządzenia wniosku
4) wskazanie sądu pielęgniarek i położnych właściwego do rozpoznania sprawy
5) imię i nazwisko, nazwisko panieńskie, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, adres zamieszkaniaoso- by obwinionej oraz jej miejsce pracy i zajmowane stanowisko, a także nr prawa wykonywania zawodu
6) dokładne określenie zarzucanego przewinienia zawodowego, ze wskazaniem czasu, miejsca,sposobu i okoliczności jego popełnienia oraz skutków z niego wynikających
7) kwalifikację prawną zarzucanego przewinienia zawodowego
8) uzasadnienie wniosku
9) imiona i nazwiska oraz adresy pokrzywdzonych
10) imiona i nazwiska oraz adresy świadków, podlegających wezwaniu na rozprawę
11) wykaz innych dowodów, których przeprowadzenie na rozprawie wnioskuje rzecznik
12) podpis rzecznika.
2. W uzasadnieniu wniosku należy zwięźle wskazać okoliczności zaistnienia przewinienia zawodowego, a tak- że jego skutki. Uzasadnienie powinno także w sposób syntetyczny relacjonować przebieg postępowania ze szczególnym uwzględnieniem dowodów zgromadzonych przez okręgowego rzecznika wraz ze wskazaniem okoliczności, na które powołuje się osoba obwiniona w swej obronie.
§ 109. W wykazie dowodów rzecznik może wnosić o zaniechanie wezwania i odczytanie na rozprawie zeznańświadków przebywających za granicą lub z powodu obłożnej choroby lub z innych istotnych przyczyn niemogących stawić się na rozprawę, albo mających stwierdzić okoliczności, którym obwiniony nie zaprzecza, aokoliczności te nie są tak istotne, by konieczne było przesłuchanie tych świadków na rozprawie.
§ 110. O skierowaniu wniosku do właściwego sądu pielęgniarek i położnych rzecznik zawiadamia pokrzywdzonego, osobę obwinioną, pełnomocników i obrońców oraz właściwą okręgową radę pielęgniarek i położnych.
§ 111.
1. W razie objęcia jednym wnioskiem o ukaranie kilku osób obwinionych, po podaniu danych dotyczącychkaż- dej z tych osób, o których mowa w § 108 ust.1 pkt. 5, należy wymienić stawiane im zarzuty ze wskazaniem ich kwalifikacji prawnej.
2. Okoliczności dopuszczenia się zarzucanych czynów przez każdą z osób obwinionych opisuje się w jednym uzasadnieniu.
§ 112.
§ 112.
1. Udział rzecznika w rozprawie jest obowiązkowy.
2. W postępowaniu przed sądem rzecznik powinien brać aktywny udział, dążąc, obok sądu pielęgniarek i po- łożnych, do wyjaśnienia okoliczności sprawy istotnych do ustalenia czy doszło do popełnienia przewinienia zawodowego oraz wyjaśnienia jego okoliczności. W tym celu rzecznik w szczególności powinien zgłaszać w miarę potrzeby wnioski dowodowe, uczestniczyć w przesłuchaniu osobyobwinionej, świadków i biegłych, przedstawiając ocenę materiałów zebranych w sprawie.
§ 113.
1. Rzecznik w toku rozprawy składa wnioski w sprawach wymagających rozstrzygnięcia i zajmuje stanowisko w sprawie wniosków składanych przez inne strony.
2. W przypadku, gdy rzecznik ocenia rozstrzygnięcia sądu jako niesłuszne powinien je zaskarżyć.
§ 114.
1. Wniosek o ukaranie powinien popierać przed sądem pielęgniarek i położnych rzecznik, któryprowadził w sprawie postępowanie wyjaśniające.
2. W toku całej rozprawy nawet w przypadku, gdy w jej toku były zarządzane przerwy, powinien uczestniczyć ten sam rzecznik.
§ 115. Jeżeli rzecznik prowadzący sprawę nie może być obecny na rozprawie lub posiedzeniu sądu, powinien zapewnić udział w rozprawie rzecznika, merytorycznie przygotowanego do popierania wniosku o ukaranie.
§ 116.
1. W sprawach najpoważniejszych, zawiłych lub wywołujących duże zainteresowanie społeczne, rzecznikbiorą- cy udział w rozprawie powinien omówić z okręgowym rzecznikiem istotne zagadnienia dotyczące wystąpie- nia w sprawie lub ustosunkowania się do wniosków zgłaszanych przez inne strony.
2. W sprawach, o których mowa w ust. 1 wniosek o ukaranie może być popierany przez okręgowego rzecznika oraz zastępcę okręgowego rzecznika albo dwóch zastępców okręgowego rzecznika występujących razem.
§ 117. Odstąpienie rzecznika od popierania wniosku o ukaranie, istotna zmiana zakresu tego wniosku, złożenie wnioskuo umorzenie postępowania albo zwrot sprawy do postępowania wyjaśniającego, powinien nastąpić w oparciuo dowody przeprowadzone w toku przewodu sądowego.
§ 118.
1. Zabierając głos po zamknięciu przewodu sądowego, rzecznik powinien przedstawić istotne okolicznościspra- wy, omówić i ocenić zebrane dowody, a także wskazać okoliczności mające wpływ na wymiar kary.
2. Wskazując okoliczności mające wpływ na wymiar kary rzecznik w szczególności powinien uwzględnić:
1) motywację i sposób zachowania się osoby obwinionej;
2) fakt popełnienia przewinienia zawodowego wspólnie i w porozumieniu z innymi
3) rodzaj i stopień naruszenia ciążących na osobie obwinionej obowiązków
4) rodzaj i rozmiar ujemnych następstw wynikłych z zaistnienia przewinienia zawodowego
5) właściwości i warunki osobiste osoby obwinionej
6) dotychczasowy sposób wykonywania zawodu, a w szczególności wcześniejszą karalność osoby obwinionej
6) dotychczasowy sposób wykonywania zawodu, a w szczególności wcześniejszą karalność osoby obwinionej
7) zachowanie się po popełnieniu przewinienia zawodowego, a zwłaszcza staranie o naprawienie szkodylub zadośćuczynienie w innej formie społecznemu poczuciu sprawiedliwości
8) zachowanie się pokrzywdzonego w zakresie przyczynienia się do zaistnienia przewinienia zawodowego.
§ 119. Rzecznik, który brał udział w rozprawie powinien zapoznać się z protokołem rozprawy i w raziestwierdzenia w nim nieścisłości lub pominięć, złożyć wniosek o jego sprostowanie lub uzupełnienie. Postępowanie odwoławcze.
§ 120.
1. Po ogłoszeniu orzeczenia rzecznik powinien dokonać jego oceny dotyczącej sporządzenia odwołania lub re- zygnacji z jego wniesienia.
2. Okręgowy rzecznik dokonując oceny orzeczenia powinien kierować się oceną czy podstawę wyrokustanowi całokształt okoliczności ujawnionych w toku rozprawy, oraz czy w orzeczeniu wskazano, jakiefakty sąd uznał za udowodnione lub nie udowodnione, na jakich w tej mierze oparł się dowodach i dlaczego nie uznał do- wodów przeciwnych, a także czy wyjaśnione zostały podstawy prawne wyroku,oraz wskazane okoliczności, które sąd miał na względzie przy wymiarze kary,
§ 121. Środek odwoławczy wnosi rzecznik, który skierował wniosek o ukaranie.
§ 122. Odwołanie powinno określać jego zakres, dotyczący osób obwinionych lub czynów oraz zarzuty stawiane rozstrzygnięciu i zawierać wniosek o zmianę rozstrzygnięcia w całości lub w części albo o jego uchylenie i prze- kazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi I instancji.
§ 123.
1. W uzasadnieniu odwołania należy przytoczyć argumenty wskazujące, na czym poleganieprawidłowość w ustaleniu stanu faktycznego, błąd w ocenie prawnej czynu przypisywanego lub w ocenie czynu naruszają- cego przepisy dotyczące wykonywania zawodu i zasady etyki zawodowej.
2. W przypadku zarzutu, co do trafności ustaleń przyjętych za podstawę rozstrzygnięcia, należy przytoczyćargu- menty przemawiające za przyjęciem ustaleń odmiennych od kwestionowanych.
3. Podnosząc zarzuty nietrafnego wymiaru kary należy podać uzasadnienie dotyczące wagi czynu, sposobudzia- łania, wyrządzonej szkody oraz ewentualnie zachowania się pielęgniarki/położnej przed i popopełnieniu czy- nu, a także jego właściwości.
§ 124. Przy powołaniu się na dowód z zeznań, wyjaśnień, opinii biegłego powinno się powołać numer karty akt, a przy powołaniu się na dowód z dokumentu odpowiednio go określić.
§ 125. Okręgowy rzecznik może złożyć pisemne ustosunkowanie się do odwołania złożonego przez inną stronę.
§ 126.
§ 126.
1. Niezależnie od sposobu zakończenia postępowania okręgowy rzecznik może formułować wnioski dotyczące zarzucanego pielęgniarce/położnej czynu wskazując na jego szkodliwość dla jakości opieki nad pacjentami, dla dobrego imienia pielęgniarki/położnej lub zakładu opieki zdrowotnej, na okoliczności, które przyczyniły się do powstania naruszenia reguł wykonywania zawodu lub niezadowolenia pacjenta.
2. Z treścią wniosków okręgowy rzecznik, może zapoznać kierownictwo zakładu, w którym miały miejscezda- rzenia będące przedmiotem postępowania.
3. Okręgowy rzecznik dokonuje analizy statystycznej i merytorycznej prowadzonych postępowań, a wnioski tych analiz wykorzystuje we własnej działalności szkoleniowej i prewencyjnej z wyłączeniem informacji identyfikujących zakład opieki zdrowotnej albo strony postępowania.
metryczka
Wytworzył: Sekretarz Marzena Olszewska- Fryc (1 kwietnia 2023)
Opublikował: Patryk Gruźlewski (5 kwietnia 2023, 21:42:56)
Ostatnia zmiana: Patryk Gruźlewski (3 listopada 2024, 12:54:31)
Zmieniono: Aktualizacja regulaminu z dnia 28 października 2024
rejestr zmian tej informacji »
Liczba odsłon: 520